Ghee je pročištěné přepuštěné máslo, které se hojně využívá v indické kuchyni. Protože se při přípravě ghee používá vysokých teplot, má výraznou vůni Před příchodem komerčních rostlinných olejů bylo ghee základní surovinou používanou pro smažení. Na rozdíl od ostatních máselných výrobků má ghee výhodu v tom, že začíná vytvářet dým až při vysokých teplotách. S tím je spojená i teplota vzplanutí, která je v případě ghee také vysoká. Ghee zároveň může být po dlouhou dobu skladováno bez nutnosti chlazení. Pokud ghee skladujeme ve vzduchotěsných nádobách je doba trvanlivosti velmi dlouhá.
Použití ghee:
Ghee se používá místo rostlinných olejů pro smažení. Můžeme ho použít i pro různé kuchyňské experimenty s bylinami. Východní léčitelství uznává ghee jako afrodiziakum. Ghee je také součástí náboženských obřadů, kde se pojídá nebo obětuje. Dokonce existují náboženské písně o ghee.
Vlastní přepuštěné máslo si vyrobíte takto:
- Do hrnce vložte kostku másla a nechte ho rozpustit. Stáhněte oheň na minimum a přiveďte k varu.
- Za chvíli se na povrchu začne tvořit hustá pěna Opatrně ji odstraňte, ale máslo nemíchejte. Chceme totiž docílit toho, aby se všechny pevné částečky usadily hezky na dně.
- Až uvidíte, že usazeniny zlátnou a z másla je najednou spíš takový průhledný olej, sejměte hrnec z plotny. V tuhle chvíli už by měla být všechna voda vypařená a celá směs tak přechází z bublavého zvuku varu na takový ten prskavý zvuk smažení. Tady pozor, aby se vám ghee nepřipálilo! To se totiž stane v mžiku, odstavte ho proto zavčas.
- Nechte svůj nový, po domácku vyrobený olej chvíli odstát a potom ho přes sítko nebo bavlněné plátýnko přelijte do hliněné, skleněné nebo kovové nádoby
Ghee chladem ztuhne a vy ho potom můžete používat na vaření, do pečení, ale třeba i na chleba.
4 thoughts on “Ghee – přepuštěné máslo”
Pingback: Kuřecí Biryani | Recepty od Rosti
Pingback: Kuře Makhani (máslové kuře) | Recepty od Rosti
Pingback: Chapati | Recepty od Rosti
Pingback: Kuřecí Jalfrezi | Recepty od Rosti